Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad

Krajská zdravotní dokončila modernizaci prostor konvenční nukleární medicíny v chomutovské nemocnici

TISKOVÁ ZPRÁVA ZE DNE 2.6.2016/ Mgr. Ivo Chrástecký

Krajská zdravotní, a. s., představila modernizované prostory konvenční nukleární medicíny včetně laboratoře pro přípravu radiofarmak v Nemocnici Chomutov, o. z. Podobně zmodernizovala Krajská zdravotní, a. s., prostory konvenční nukleární medicíny a laboratoře pro přípravu radiofarmak na svém druhém pracovišti - v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, o. z., v Podhájí, jejichž prezentace se uskutečnila 3. května 2016.

Krajská zdravotní, a. s., zajistila pro modernizaci chomutovského oddělení nukleární medicíny značné prostředky. Nákup přístroje Hybridní systém SPECT/CT za 13 847 240 Kč byl podpořen ve výši 85 % z Regionálního operačního programu Severozápad, konkrétně z projektu Inovace a obnova zobrazovací techniky Krajské zdravotní, a. s. Ke spoluúčasti ve výši 15 % bylo využito navýšení základního jmění Krajské zdravotní, a. s., Ústeckým krajem, jediným akcionářem společnosti.

V souvislosti s pořízením přístroje proběhly úpravy nejen potřebných prostor, ale také souvisejících čekáren, komunikačních a dalších obslužných prostor, vše za 6,43 milionu Kč, z vlastních zdrojů Krajské zdravotní, a. s. Úpravy byly dokončeny v březnu 2015 a jejich realizace trvala čtyři měsíce.

Zcela z prostředků Krajské zdravotní, a. s., konkrétně za 2,86 milionu Kč, byla vybudována laboratoř pro přípravu radiofarmak. Vybavení této laboratoře za 2 miliony Kč nakoupila Krajská zdravotní, a. s., rovněž z vlastních zdrojů.

„Pacienti a další návštěvníci oddělení oceňují, k jaké proměně zde došlo. Jejich reakce jsou nejlepším důkazem toho, že rozhodnutí představenstva přistoupit k rekonstrukci bylo správné. Celkové investice do nukleární medicíny chomutovské nemocnice přesáhly 25 milionů korun včetně DPH,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s. „Tím ovšem pro další měsíce proměny v nemocnici nekončí. Dalším významným počinem bude vybudování zcela nového, moderního stravovacího provozu v prostorách bývalé gynekologie. Termín ukončení investiční akce s předpokládanou hodnotou veřejné zakázky bezmála 60 milionů Kč včetně DPH, která je nyní ve fázi výběrového řízení, je v roce 2017,“ informoval Ing. Jiří Novák.

„Ukazuje se, že síť krajských nemocnic umožňuje přiblížit pacientům i úzce specializovaná oddělení, jak tomu je v případě nukleární medicíny. Jsem proto rád, že po pracovišti ústecké Masarykovy nemocnice V Podhájí můžeme představit i zmodernizované oddělení v chomutovské nemocnici. Jako spádové slouží i pro část obyvatel sousedního Karlovarského kraje. Modernizované prostory oddělení nukleární medicíny v Chomutově a Ústí nad Labem jsou svým současným vybavením špičkovým pracovištěm, laboratoře pro přípravu radiofarmak se svou úrovní v rámci České republiky řadí hned za ty, které otevřel jako první v Česku Masarykův onkologický ústav v Brně,“ řekl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.

Modernizovanými prostory hosty provedl MUDr. Aleš Chodacki, primář Oddělení nukleární medicíny Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., a Nemocnice Chomutov, o. z. Vysvětlil, proč bylo potřeba modernizovat. „Z pohledu diagnostického procesu se zlepšila kvalita vyšetření, šíře diagnostických možností, komfort pacienta a odpadlo jedno vyšetření a jeden případný další pobyt ve zdravotnickém zařízení. Pokud se totiž ukáže, že pacienta je nutné dovyšetřit, provádí se to rovnou na našem oddělení a nemusí navštívit ještě svého lékaře, nechat si vypsat žádanku, objednat se a dojít na další vyšetření. To je obrovská výhoda. Z pohledu pacienta máme daleko větší množství materiálu k hodnocení, množství informací, abychom se mohli dostat k co nejpřesnějšímu vyšetření pacientovy choroby. Zároveň přestavba přinesla celkový komfort pacientům, protože zde nebyly čekárny, které jsou nyní oddělené a samo prostředí je pro návštěvníky, ale i zaměstnance výrazně příjemnější.“ MUDr. Aleš Chodacki připomněl, že oddělení nukleární medicíny vzniklo v chomutovské nemocnici právě před třiceti lety.

Nukleární medicína je lékařský obor, který slouží k diagnostice a léčbě pomocí izotopů, patří mezi neinvazivní vyšetřovací metody. Na rozdíl od diagnostické radiologie, která je založena na anatomii, nukleární medicína umožňuje získávat informace nejen anatomické, ale hlavně o orgánových funkcích či metabolizmu. Laboratoře pro přípravu radiofarmak jsou prostory s deklarovanou třídou čistoty, v nichž se připravují léčivé přípravky pro diagnostiku pacientů vyšetřovaných na oddělení nukleární medicíny.

 

Za správnost: Mgr. Ivo Chrástecký, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 147, mobil: 734 415 792, email: ivo.chrastecky@kzcr.eu