Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad

Rekonstrukce mostecké nemocnice přišla na 150 milionů

2.11.2015, Chomutovský deník, Martin Vokurka

„Trvalo to dlouho, ale je to hezké," říká babička o berlích v utichlé nemocniční chodbě, kde už nepobíhají dělníci mezi pytli s cementem. „Ale mělo by se pokračovat. Tady je stále co zlepšovat," dodává pacientka. A není sama. Další etapa postupné proměny 40 let staré nemocnice skončila slavnostně minulý týden. Na pacienty už nefouká, ušetří se za energii a areál vypadá lépe a barevněji. Co bude dál? V tomto týdnu skončí v pavilonu C rekonstrukce porodních sálů a začne stěhování z náhradních prostor v přízemí. V příštím roce se má zmodernizovat sousední oddělení šestinedělí. Už vzniká projekt. Očekává se, že s financováním opět pomůže šachta.

V roce 2016 se dokončí rekonstrukce všech toalet a umýváren v nemocnici. Hotova je projektová dokumentace a je připraveno výběrové řízení. Bezbariérové sociální zařízení již mají všechny stanice. „Jsme za to moc rádi," říká hlavní setra Marcela Šárová. Pacienti si podle ní na staré zařízení stěžovali. Teď věří, že nové vydrží co nejdéle.

Novinkou bude velké parkoviště pro zaměstnance. Vznikne do dvou let v zelené zadní části oploceného areálu. Uvolněná parkovací místa před nemocnicí se poskytnou pacientům a návštěvníkům. Nemocnice v příštím roce rozšíří specializované zdravotnické služby. Ve volných prostorách vybuduje pracoviště následné intenzivní péče (NIP) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) s kapacitou až 15 lůžek. Začal nábor kvalifikovaného personálu do nového týmu. Pracoviště bude první svého druhu v regionu a pomůže i jiným okresům. Nemá ho žádná z nemocnic Krajské zdravotní, která působí i v Ústí nad Labem, Chomutově, Děčíně a Teplicích. Pacienti využívají hlavně Ostrov nad Ohří.

V plánu je i rekonstrukce plicního pavilonu v Mostě. Mostečan Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, uvedl, že společnost je v dobré kondici a její mostecká nemocnice vykázala za první pololetí zisk. To je podle Nováka dobré východisko k dalšímu rozvoji nemocnice a ke zlepšování pracovních podmínek zaměstnanců a zázemí pacientů. Luděk Hyka, ředitel zdravotní péče, sdělil, že další plánované modernizace se zaměří hlavně na interiér, ale nebudou probíhat najednou. Skončenou rekonstrukci, která řešila hlavně vnější část budov, označil za nejrozsáhlejší v historii nemocnice. „Rozsah prací byl obrovský," uvedl Hyka. Pracovalo se za plného provozu, stěhovalo se. „Nebylo to vždy jednoduché," připustil Miroslav Štýbr, zástupce sdružení firem, které zakázku realizovalo. Organizace byla složitá. Proto se včera hodně děkovalo primářům, lékařům, sestrám a dalšímu personálu za spolupráci.

„Mostecko si lepší nemocnici zaslouží, bez něj by republika nesvítila a netopila," řekl hejtman Oldřich Bubeníček s odvoláním na to, že okres zásobuje ČR uhlím. Mostecká nemocnice si letos připomíná 40. výročí svého vzniku. Otevřela se v roce 1975, kdy patřila k nejmodernějším v republice a měla přes 1 500 lůžek. Nyní jich má 711. Také lůžková část potřebuje obměnu. Ta bude kvůli finanční náročnosti možná jen po etapách a doplní chystané změny v interiéru. S novými lůžky zatím pomáhá Ústecký kraj, poskytl jich 23 a další mají následovat.

Stáhněte si