Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad

Krajská zdravotní disponuje přístrojem pro roboticky asistovanou rehabilitaci chůze

TISKOVÁ ZPRÁVA ZE DNE 23.03.2015/ Petr Sochůrek

Rehabilitační oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. uvádí do provozu přístroj  pro roboticky asistovanou rehabilitaci chůze. Jedná se o nejmodernější variantu přístroje „Lokomat Pro“, který byl pořízen spolu s dalšími přístroji z projektu „Zdravotnické přístroje pro KZ, a. s. – 2015“, podpořeného z Regionálního operačního programu Severozápad, resp. Evropského fondu pro regionální rozvoj. Pořízení přístroje „Lokomat Pro“ do ústecké Masarykovy nemocnice schválila na doporučení Ústeckého kraje Komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků Ministerstva zdravotnictví České republiky. Jeho pořizovací cena byla 11 876 150 Kč včetně DPH.

Generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Ing. Petr Fiala uvedl, že přístroj v ústecké Masarykově nemocnici je zatím v České republice jedinou nejmodernější variantou s novým systémem umožňujícím variabilní nastavení pohybu či fixace pánve (s tzv. FreeD modulem), který se u dříve dodávaných zařízení nevyskytoval. „Po proběhlém proškolení zaměstnanců a zkušebním provozu přístroj uvedeme do běžného provozu od 1. dubna letošního roku. V rámci všeobecného zdravotního pojištění zatím pro pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny, i když doufáme, že i ostatní pojišťovny se brzy k nasmlouvání této péče pro své pojištěnce přidají. Osmdesát pět procent ceny tohoto přístroje je hrazeno z Regionálního operačního programu Severozápad a zbylých patnáct procent uhradila Krajská zdravotní díky navýšení kapitálového jmění z finančních prostředků svého jediného akcionáře, kterým je Ústecký kraj,“ řekl Ing. Petr Fiala.

MUDr. Pavel Maršálek, primář Rehabilitačního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice řekl, že zakoupením přístroje pro roboticky asistovanou rehabilitaci chůze došlo k další modernizaci ústeckého Komplexního cerebrovaskulárního centra, zajišťujícího péči pro pacienty po cévních mozkových příhodách a traumatech mozku. „Rehabilitace u těchto pacientů má velmi významnou roli, kdy především ve včasné postakutní fázi její postupy významně přispívají v různé míře ke zlepšení poškozených funkcí. Dnes již víme, že mozek bezprostředně po cévní mozkové příhodě či úrazu zůstává velmi vnímavý k novým podnětům, které mohou aktivovat různě poškozené nebo zatím nepoužívané spoje k určité míře obnovy funkce. Hovoříme o takzvané plasticitě mozku. Problémem je, že tuto schopnost mozku je třeba včas aktivovat. Jedním z hlavních mechanismů vedoucích k novému naučení motorické aktivity je opakované provádění vzorce žádaného pohybu a tento mechanismus je ještě potencován použitím různých podnětů zpětné senzorické vazby, což je právě efekt využívaný u roboticky asistované rehabilitace  s větší intenzitou a přesností, než dokáže samotný fyzioterapeut,“ dodal MUDr. Pavel Maršálek.

Za správnost: Petr Sochůrek, Organizační a tiskové oddělení, tel: 477 114 107, mobil: 733 783 894, email: petr.sochurek@kzcr.eu