Zlepšení kvality dispenzární péče o nedonošené děti v Krajské zdravotní, a.s.

Vývoj nedonošenců pomáhají lékařům v Mostě a Ústí nad Labem sledovat nové přístroje

27.4.2017, Český Rozhlas, Gabriela Hauptvogelová

V Ústeckém kraji se ročně narodí zhruba 14 procent dětí předčasně – jde o dvojnásobek republikového průměru. Ve specializovaných centrech v nemocnicích v Ústí nad Labem a Mostě se lékaři a sestry starají o tyto děti nejen z Ústeckého, ale i ze sousedních krajů. Pro diagnostiku a sledování vývoje nedonošených miminek tam mají nových 19 přístrojů.

Lékaři zachraňují i děti jen s půlkilovou hmotností předčasně narozené děti ale můžou mít řadu zdravotních problémů.
„Pochopitelně nás zajímá, jaké ty děti budou po té naší péči a kolik z nich bude bez zdravotních handicapů. U těch dětí pod 1000 gramů je přes 50 procent těch, které vrátíme do života bez nějakého většího handicapu, což je nepochybně pozitivní,“ zdůraznil potřebu speciálních přístrojů pro nedonošence primář dětského oddělení mostecké nemocnice Jiří Biolek.

V Mostě mají devět, v Ústí deset nových přístrojů
Z devíti nových přístrojů, které tam mají, oceňuje hlavně ultrazvuk. „Vyšetřování mozku je pro nás u těchto dětí velmi důležité. Mozek i cévy jsou tam nezralé a velmi často dochází ke krvácení do mozku, a to je komplikace s nedozírnými následky,“ vysvětlil Biolek.

Z deseti přístrojů, které má nově k dispozici novorozenecké oddělení v Ústí nad Labem, primář Petr Janec vítá ten, který umožní přesnější vyšetření sluchu: „Jednak se ty děti nebudou posílat do Prahy a také se už nebudou vyšetřovat pouze ti novorozenci, u kterých je nějaké podezření, ale všichni rizikoví. Důležité je totiž to odhalit brzy, protože poruch sluchu se dá zlepšit,“ dodává Janec.
U nedonošených dětí lékaři sledují i vývoj oční sítnice, protože narušení normálního vývoje může být příčinou slepoty.
„Cévy u těch nedonošených dětí ještě nejsou úplně dorostlé, a ta sítnice, když není prokrvená, tak nevidí. Tímto přístrojem sledujeme prokrvenost sítnice. Hodně dělá problém zvýšený přísun kyslíku, kvůli kterého se cévy vyvíjejí příliš rychle, a to pak způsobuje různé patologie, jako například odchlípenou sítnici, která pak může způsobit slepotu,“ přiblížila oční lékařka ústecké nemocnice Kateřina Bělohlávková, která děti vyšetřuje novou sítnicovou kamerou.

Přístroje i vzdělávání zdravotníků nebo osvěta rodičů stála Krajskou zdravotní devět a půl milionu korun. Více než pět a půl milionu byla dotace z Norských fondů.

Stáhněte si

  • Oční lékařka Kateřina Bělohlávková ukazuje, jak funguje sítnicová kamera; Foto: Gabriela Hauptvogelová Oční lékařka Kateřina Bělohlávková ukazuje, jak funguje sítnicová kamera; Foto: Gabriela Hauptvogelová